KROK 2 - Wybór odpowiedniego projektu - MC PROJEKT CIECHANÓW- projekty domów, adaptacje projektówOd czego zacząć? Od dobrego projektu domu.

Dobry projekt domu to projekt optymalnie dopasowany do działki, odpowiadający naszym potrzebom i preferencjom oraz profesjonalnie i kompleksowo opracowany.


Projekt domu dopasowany do działki - uwarunkowania prawne

Jeśli jeszcze nie kupiliśmy działki, warto przed jej zakupem zwrócić się do Urzędu Gminy o wypis i wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Taki dokument jest niezbędny w trakcie postępowania dotyczącego uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę i pozwoli nam zorientować się, jakie ograniczenia będzie miał teren naszej inwestycji. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (lub Warunki Zabudowy w przypadku braku planu) określają wiążące i nieprzekraczalne parametry zabudowy terenu. W planie znajdziemy informację o przeznaczeniu naszej działki (budowlana, rolna, zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, wielorodzinna, komercyjna). Dowiemy się jak należy usytuować budynek na działce, uwzględniając linie zabudowy i istniejącą infrastrukturę techniczną. Znajdziemy tutaj także informacje o wielkosci i formie budynku.Najczęstsze wytyczne wynikające
z MPZP to:

- kształt dachu, kąt nachylenia połaci
- układ kalenicy
- wysokość budynku, ilość kondygnacji
- linie zabudowy
- maksymalna powierzchnia zabudowy
- minimalna powierzchnia biologicznie czynna

 

 

Projekt domu dopasowany do działki - uwarunkowania zewnętrzne

 

Podstawowe zasady lokalizacji budynku względem działki

Budynki na działce sytuuje się od granicy z sąsiednią działką budowlaną w odległości nie mniejszej niż:
- 4m - ściana z oknami w tym okna połaciowe
- 3m - ściana bez okien/pustaki szklane
- 1,5m do okapu, gzymsu, balkonu lub daszku nad wejściem, a także do takich części budynku jak taras czy schody zewnętrzne.

Projekty domów na wąską działkę

 

 

 

W naszej ofercie znajdziecie Państwo bogaty wybór projektów domów, dostosowanych do lokalizacji na wąskiej działce. Dodatkowo, aby wybudować dom na węższej działce niż przewiduje projekt domu, można w ramach adaptacji np.: zlikwidować lub zmienić na pustaki szklane okna w ścianie (aby można ją było zlokalizować w odległości 3m od granicy) czy zlikwidować wykusz.

 

 

 
 

 

Pamiętaj o słońcu w Twoim domu

Jednym z najważniejszych aspektów, które powinniśmy wziąć pod uwagę przy sytuowaniu domu na działce jest lokalizacja strefy dziennej domu względem stron świata tak, aby w ciągu dnia jak najdłużej cieszyć się słońcem w swoim domu. Ważne jest, aby strefa dzienna domu - salon i jadalnia - usytuowane były od strony nasłonecznionej, czyli od południa lub zachodu.

 

Działka z wjazdem od wschodu lub zachodu

Dzięki możliwości wykonania odbicia lustrzanego, projekty domów z naszej są odpowiednie na działki z wejściem i wjazdem zarówno od wschodu jak i zachodu.

Działka z wjazdem od północy

Prezentowane projekty domów zostały zaprojektowane z myślą o działkach z wjazdem od północy, z optymalnie zlokalizowaną strefą dzienną od południowego zachodu. W niektórych przypadkach, ze względu na sąsiedztwo i otoczenie, korzystniejsze będzie usytuowanie domu w lustrzanym odbiciu ze strefą dzienną od strony południowo-wschodniej.

Działka z wjazdem od południa

Dzięki odpowiedniemu usytuowaniu na działce, projekty domów z naszej pracowni nadają się do zlokalizowania na działkach z wjazdem od strony południowej (wykorzystaj lustrzane odbicie lub obrót). Wejścia można lokalizować z boku domu, a strefę dzienną od strony południowo-zachodniej lub południowo-wschodniej.

 

Słońce w Twoim domu - modyfikacje projektu

Jeśli nie masz możliwości usytuowania domu tak, aby strefa dzienna była od południa, zmień lokalizację otworów okiennych oraz tarasu, co pozwoli lepiej wykorzystać walory nasłonecznienia.

Działka na stoku

Do każdego projektu domu można wprowadzić częściowe lub całkowite podpiwniczenie dopasowując go do spadku terenu.
Jeżeli Twoja działka jest nachylona w kierunku drogi, można doprojektować garaż w piwnicy.
Jeżeli Twoja działka jest nachylona w kierunku południowym, można doprojektować podpiwniczenie i piękny taras widokowy.

Otoczenie, sąsiedztwo

 

W zależności od tego co otacza naszą działkę, będziemy to eksponować lub postaramy się od tego izolować. Otwieramy więc nasz dom na strefę najładniejszą widokowo np. ogród. Odgradzamy się np. zielenią od mało atrakcyjnego sąsiedztwa.