3. Formalności związane z pozwoleniem na budowę

Warto wiedzieć » Poradnik inwestora » 3. Formalności związane z pozwoleniem na budowę

Własna inwestycja budowlana wymaga poświęcenia czasu na różne sprawy biurokratyczne w których łatwo się pogubić. Można ułatwić sobie życie i zlecić skompletowanie stosownej dokumentacji projektantowi, jednak taka dodatkowa usługa jest płatna. Większość inwestorów zmuszona jest samodzielnie przebrnąć przez ten etap.

Warunki zabudowy działki

Jeszcze zanim zdecydujemy się na kupno konkretnej działki, należy pobrać z Wydziału Architektury Urzędu Gminy plan zagospodarowania przestrzennego lub ewentualnie warunki zabudowy, aby dobrze zorientować się w możliwościach, jakie nam daje. Będzie on także potrzebny w dalszych sprawach urzędowych. W sytuacji gdy musimy ubiegać się o warunki zabudowy, do wniosku z prośbą musimy dołączyć charakterystykę planowanej inwestycji, czyli m.in. gabaryty budynku, powierzchnię zabudowy, szerokość elewacji. Podaje się tylko orientacyjne dane, ponieważ na tym etapie nie można wiedzieć dokładnie, jaki ostatecznie projekt stanie na naszej działce. Właśnie od niej wiele zależy i może w dużym stopniu wpłynąć na zmianę pierwotnych zamierzeń inwestora. Można także zdobyć informacje o szczegółach dostawy mediów i możliwościach połączenia z drogą publiczną, ale o te informacje należy pytać w stosownych zakładach oraz w Zarządzie Dróg Publicznych.

Plan zagospodarowania przestrzennego bądź warunki zabudowy określą gabaryty domu, który może powstać na działce, o której myślimy. Z taką wiedzą można przystąpić do sprecyzowania swoich oczekiwań i wyboru projektu naszego przyszłego domu. Pomocna będzie mapa do celów projektowych, którą można zamówić u geodety.

Adaptacja projektu do działki

Kiedy mamy już wybrany konkretny projekt następuje etap tzw. adaptacji projektu, czyli dostosowywania go do parametrów działki i indywidualnych potrzeb klienta. Tu dokonują się wszelkie konieczne zmiany w projekcie. Przykładowe zmiany, które często są wybierane przez inwestorów, to np. zmiana kąta nachylenia dachu, dobudowanie podpiwniczenia, zmiany w stolarce okienno-drzwiowej. Po wykonaniu niezbędnych zmian w projekcie gotowym, oraz wykonaniu projektu zagospodarowania terenu należy uzgodnić go w Wojewódzkim Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych. Dzięki temu uzgodnieniu dowiemy się czy na naszej działce znajdują się urządzenia melioracyjne i czy należy je przebudować. Do przebudowania urządzeń konieczne będzie opracowanie operatu wodnoprawnego i uzyskanie decyzji na przebudowę urządzeń melioracyjnych Czas trwania ok. 30 dni. Decyzja uprawomacnia się po 14 dniach od daty wydania.

Po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń i uzgodnień należy przygotować i złożyć w Starostwie Powiatowym wniosek o pozwoleniu na budowę.

Wymagane dokumenty

Składając w Wydziale Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego wniosek o pozwolenie na budowę, należy dołączyć do niego:

  • 4 egzemplarze projektu budowlanego domu wraz z uzgodnieniami,

  • 4 egzemplarze projektu zagospodarowania terenu wraz z uzgodnieniami,

  • decyzje o warunkach zabudowy/wypis z Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,

  • oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,

  • warunki techniczne dostaw mediów,

  • decyzje o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej (jest to konieczne dla ziemi o klasie od I do III),

  • pozwolenie wodnoprawne w sytuacjach gdy na działce trzeba przebudować urządzenia melioracyjne

Decyzję starostwa otrzymuje się w przeciągu 65 dni. Urząd sam rozsyła ją stosownym organom władzy. Uprawomocnia się po upływie 4 dni od daty wydania.

Teraz można rozpocząć budowę. O jej początku także trzeba poinformować Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Informacje o planowanym rozpoczęciu budowy powinno się dostarczyć na 7 dni przed początkiem prac. Wówczas musimy już mieć wybranego kierownika budowy, którego oświadczenie wraz z uprawnieniami dołączamy do dokumentów dla inspektoratu.

Każda praca budowlana musi być udokumentowana w tzw. dzienniku budowy, oraz oznakowana tablica informacyjną.

Nasi Partnerzy

Projekty domów biura projektowego ARCHON Projekty domów biura projektowego ARCHETON Projekty domów biura projektowego STUDIO ATRIUM Projekty domów biura projektowego HORYZONT Projekty domów biura projektowego Z500 Projekty domów biura projektowego PRO-ARTE Projekty domów biura projektowego DOM PROJEKT Projekty domów biura projektowego STYL Projekty domów biura projektowego ARCHI PROJEKT Projekty domów biura projektowego MG PROJEKT Projekty domów biura projektowego DOM DLA CIEBIE Projekty domów biura projektowego LK&PROJEKT Projekty domów biura projektowego GALERIA DOMÓW Projekty domów biura projektowego ARCHIPELAG Projekty domów biura projektowego ARCHIDESIGN Projekty domów biura projektowego DOBRE DOMY Projekty domów biura projektowego KB PROJEKT Projekty domów biura projektowego VILLANETTE Projekty domów biura projektowego DOMY Z WIZJĄ Projekty domów biura projektowego SŁONECZNE DOMY Projekty domów biura projektowego BAJER DOM Projekty domów biura projektowego ARCHIKADO Projekty domów biura projektowego DOMFORT Projekty domów biura projektowego DOMOFORMA Projekty domów biura projektowego LIPIŃSCY DOMY Projekty domów biura projektowego KUP PROJEKT Projekty domów biura projektowego HG ATELIER Projekty domów biura projektowego DOMINANTA

Wszelkie Prawa Zastrzeżone MCPROJEKT 2013